ÖVRIGT / Diverse / Sjöskumspipa 10379216
*
nr 1037 9216
Sjöskumspipa
silver
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 maj 2016
kl 18:45:46
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver sjöskumspipa ädelmetall
-
8020 Bestick
55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:40
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:23
-
8367 Bokstöd
2 st, bemålat trä föreställande Gustav II Adolf me..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:48
-
8366 Bokstöd
Ett par, and i mässing, mahogny. Djup: 13 cm. Höjd..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:48
-
8301 Bordsram
omkring 1900, bemålad, 30x18
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:55
-
8259 Dekorelement
ett par, mässing. Höjd: 49 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:10
*
Sjöskumspipa
nr 1037 9216
Sjöskumspipa
silver
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 maj 2016 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver sjöskumspipa ädelmetall
-
8020 Bestick
55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:40 -
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 20:23 -
8367 Bokstöd
2 st, bemålat trä föreställande Gustav II Adolf me..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:48
-
8366 Bokstöd
Ett par, and i mässing, mahogny. Djup: 13 cm. Höjd..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:48 -
8301 Bordsram
omkring 1900, bemålad, 30x18
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 19:55 -
8259 Dekorelement
ett par, mässing. Höjd: 49 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:10



